Drogi Kandydacie!
Cieszymy się, że z nami jesteś ;)
Przed Tobą jednak pierwsze ważne zadanie – godne Ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia.
Mianowicie – wybór instrumentu, na którym będziesz się uczył grać.
Wybór nie jest prosty!
Jednak nie zostawiamy Cię samego z tym problemem – poniżej prezentujemy pokrótce
instrumenty na których kształcimy Dzieci i Młodzież w naszej Szkole.
Obecnie w naszej Szkole masz do wyboru 12 instrumentów, a są to:
Sekcja fortepianu
Fortepian
Fortepian to najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny instrument muzyczny na świecie.
W drewnianej obudowie znajdują się napięte poziomo struny oraz połączony z klawiaturą mechanizm młoteczkowy ściśle związanym z klawiszami.
Fortepian ma 88 klawiszy, 243 struny, 3 pedały.
Zastanawiasz się w jaki sposób grać na tym instrumencie mając tylko 2 ręce z 10-cioma palcami?
Wybierz ten instrument jeśli chcesz się przekonać ;)
Sekcja instrumentów smyczkowych, gitary
Skrzypce
Skrzypce to najmniejszy i najwyżej brzmiący instrument smyczkowy. W orkiestrze skrzypce zdecydowanie rządzą! - są tam największą grupą instrumentów.
Do najsłynniejszych producentów skrzypiec wszechczasów należy Antonio Stradivari - i nie, nie myl z marką sklepu ;) Wyprodukował on około 1100 egzemplarzy
Skrzypce mają 4 struny, a gra się na nich przy pomocy smyczka.
Altówka
Altówka jest bardzo podobna do skrzypiec, tylko nieco od nich większa. W rodzinie instrumentów smyczkowych pełni funkcję pięknego głosu „altowego”.
Brzmienie altówki jest łagodniejsze i mniej błyskotliwe od brzmienia skrzypiec, przez co ten instrument cieszy się wielkim powodzeniem u muzyków o spokojnej osobowości ;)
Wiolonczela
Wiolonczela, choć wygląda jak skrzypce czy altówka, jest od nich zdecydowanie większa.
Przez to, że jest ona większa również wymaga dłuższego smyczka do gry niż skrzypce czy altówka.
Jest to jedyny instrument smyczkowy, który od wykonawcy wymaga zawsze – nawet podczas występów solowych – pozycji siedzącej.
Gitara
To jeden z najpopularniejszych instrumentów muzycznych.
Gitara klasyczna to instrument wyposażony w 6 strun, które pobudzane są palcami lub/i paznokciami grającego.
Również podczas gry na tym instrumencie wymagana jest zazwyczaj zawsze postawa siedząca
Sekcja akordeonu, instrumentów dętych i perkusji
Akordeon
To Ci dopiero instrument! Dwie chromatyczne klawiatury (zazwyczaj jedna przypominająca klawiaturę fortepianową i druga guzikowa – chociaż zdarzają się akordeony guzikowe tylko z klawiaturami drugiego typu) i miech, którego składanie i rozkładanie wywołuje przepływ powietrza, poruszającego umieszczone wewnątrz instrumentu stroiki.
Akordeon na którym Ty zaczniesz swoją przygodę będzie mały – jednak są instrumenty ważące nawet 17 (!) kilogramów.
Flet poprzeczny
Flet poprzeczny jest rurą posiadającą przy jednym z końców otwór wargowy służący do zadęcia. Ma też szereg otworów bocznych wyposażonych w klapy, które służą do zmiany wysokości dźwięku. Współczesne flety poprzeczne, mimo, że należą do grupy instrumentów dętych drewnianych, wykonuje się z metalu, najczęściej ze srebra, choć niektórzy fleciści używają zbudowanych ze złota i platyny, by osiągnąć piękniejszy dźwięk.
Jak podejmiesz naukę na tym instrumencie to może w przyszłości będzie Ci dane zagrać na złotym flecie ;)
Klarnet
Klarnet jest czarną, cylindryczną rurą zakończoną nieco rozszerzoną czarą głosową. Wyposażony jest w metalowe klapki. Jest to instrument stroikowy gdzie stroik umieszczony jest w płasko ściętym ustniku za pomocą metalowej obręczy. Jest nim pojedynczy kawałek trzciny, którego drgania powodują powstawanie dźwięku. Klarnet jest jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów muzyki jazzowej i żydowskiej.
Saksofon
Saksofon składa się z metalowej rury w kształcie fajki, wyposażony jest w klapy i pojedynczy stroik, tak jak w klarnecie. Saksofony nie są zwykle częścią orkiestry, można je spotkać raczej w zespołach instrumentów dętych, orkiestrach jazzowych i w muzyce popularnej.
Trąbka
Trąbka brzmi jasno i donośnie i jest najważniejszym instrumentem z całej grupy instrumentów dętych blaszanych. Trąbka zbudowana jest z metalowej rury, zwiniętej na kształt prostokąta i zakończonej czarą głosową. Wyposażona jest w trzy wentyle, dzięki którym można wydobywać pełną skalę dźwięków (!). Jeśli chcesz się przekonać jak wydobyć bardzo dużo dźwięków tylko przy użyciu trzech zaworów (wentyli) koniecznie wybierz ten instrument ;)
Puzon
Perkusja
przykład brzmienia: przykład brzmienia: przykład brzmienia: przykład brzmienia:
Perkusista musi być przygotowany na różne ewentualności (!) Oj tak – zdecydowanie!. Jeśli wybierzesz tę specjalność będziesz miał okazję uczyć się na sporej części instrumentarium orkiestrowego. Należą do nich: werbel, ksylofon, zestaw perkusyjny, marimba, wibrafon, kotły, perkusjonalia (czyli przeszkadzajki). Dużo, prawda? Jeżeli jesteś odważny to perkusja jest dla Ciebie ;)